Bilžu kolāža

Šonedēļ Siguldas pusē un Dikļos Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) eksperti sadarbībā ar Zviedrijas Lauksaimniecības Universitātes (Swedish University of Agricultural Sciencesspeciālistiem EABRACE projektā veica ošu smaragdzaļās krāšņvaboles (Agrilus planipennis) ķeramslazdu izlikšanu. Ošu smaragdzaļā krāšņvabole var radīt lielus ekonomiskos zaudējumus, jo vaboles kāpuru darbība zem mizas izraisa invadēto koku ātru bojāeju. Kaitēkļu masveida savairošanās gadījumā invadētie koki nokalst un aiziet bojā dažu gadu laikā.

Ošu smaragdzaļajai krāšņvabolei Eiropas Savienībā noteikts karantīnas organisma statuss. Kaitēklis Latvijā nav sastopams, bet tas plaši izplatīts Krievijas Eiropas daļā – Smoļenskas apgabalā un Sanktpēterburgā – un apdraud Latvijas pierobežas teritorijās augošos ošus. Ošu smaragdzaļā krāšņvabole var izplatīties lielos attālumos ar malku, koksnes iepakojamo materiālu un cita veida kokmateriāliem, kā arī ar saimniekaugu stādiem.

EABRACE projekta mērķis – veikt ošu smaragdzaļās krāšņvaboles (Agrilus planipennis) izplatības monitoringu Eiropas Savienības robežas tuvumā 2025.–2026.gadā. Projektā Zviedrijas eksperti sniedz praktiskas zināšanas VAAD kolēģiem, kā efektīvi izvietot slazdus riska lokācijās, izmantojot īpašu metodi.

"Šie ķeramslazdi izgatavoti speciāli projektam. Slazdu īpašā zaļā krāsa piesaista kukaiņu uzmanību, tajos neizmanto feromonus, līdz ar to metode ir atšķirīga no tās, ko mēs izmantojām iepriekšējos gados," komentē VAAD Augu karantīnas departamenta vecākā eksperte Baiba Dimdiņa

Projekta vadošais partneris ir Zviedrijas Lauksaimniecības Universitāte (Swedish University of Agricultural Sciences).

Projekta partneri: Ukrainas Nacionālā meža universitāte (Ukrainian National Forestry University); Lietuvas Lauksaimniecības un mežu pētniecības centrs (Lithuanian Research Center for Agricultural and Forestry); Krakovas Lauksaimniecības universitāte (University of Agriculture in Krakow) un VAAD.