Šā gada 21. novembrī Kijivā norisinājās ES mērķsadarbības projekta „Ukrainas tiesību aktu tuvināšana valsts uzraudzībā ĢMO atklātās sistēmās, augu šķirņu aizsardzībā un sēklu un augu pavairojamā materiāla ražošanā saskaņā ar ES normām un standartiem” rezultātu atskaites konference.

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) partnerībā ar  Polijas Valsts augu veselības un sēklu inspekcijas dienestu, Kultūraugu pētniecības un analīzes centru un Nīderlandes Lauksaimniecības inspekcijas dienestu Ukrainā trīs gadu laikā īstenoja mērķsadarbības jeb Twinning projektu „Ukrainas tiesību aktu tuvināšana valsts uzraudzībā ĢMO atklātās sistēmās, augu šķirņu aizsardzībā un sēklu un augu pavairojamā materiāla ražošanā saskaņā ar ES normām un standartiem”.

Projekta laikā izvērtēti Ukrainas tiesību akti, valsts uzraudzības un kontroles sistēma, notikušas neskaitāmas tikšanās un konsultācijas ar valsts kompetento iestāžu, nevalstisko organizāciju un zinātnisko institūciju pārstāvjiem. Rezultātā izstrādāti trīs jauni likumu projekti, vadlīnijas, rekomendācijas, komunikācijas materiāli, metodiskie materiāli un laboratorijas standarti attiecībā uz valsts uzraudzības sistēmas uzlabošanu ĢMO jomā, augu šķirņu aizsardzību un sēklu un stādāmā materiāla ražošanu saskaņā ar ES standartiem, īstenojot ES acquis.   

Projekta ietvaros veikta Ukrainas Pārtikas drošības un patērētāju aizsardzības dienesta  darbinieku, ieskaitot vadītājus, inspektorus un laboratorijas ekspertus, apmācība gan klātienē, gan tiešsaistē, gan mācību vizīšu laikā Latvijā un Polijā.

“Sēklu ražošana ir viena no svarīgākajām lauksaimniecības nozarēm, īpaši tagad, kad pasaulē ir tik daudz izaicinājumu, pieaug sēklkopības nozīme. Ilgtspējīgas lauksaimniecības kontekstā sēklas ir stratēģisks produkts. Šis projekts ir būtisks ieguldījums Ukrainas likumdošanas un valsts kontroles sistēmas tuvināšanā Eiropas Savienības standartiem, personāla kompetences un laboratoriju standartu paaugstināšanā. Projekta sagatavoti daudzi dokumenti, kuri turpmāk Ukrainas kolēģiem lieti noderēs ikdienas darbā un būs kā pamats likumdošanas bāzes attīstībai”, norāda projekta vadītāja VAAD direktore Kristīne Lomakina. Viņa piebilst, ka projekta laikā nācies pārvarēt daudzus šķēršļus gan kovida pandēmijas, gan Krievijas agresijas kara darbības ierobežojumus, bet neskatoties ne uz ko, projektā iesaistītie VAAD eksperti braukuši uz Ukrainu un turpinājuši darbu arī klātienē plecu pie pleca ar Ukrainas kolēģiem.  

Ukrainas Pārtikas drošības un patērētāju aizsardzības dienesta  vadītājs Serhijs Tkačuks izteica pateicos Eiropas Savienības pārstāvniecībai Ukrainā, kā arī projekta dalībvalstīm par atbalstu un norādīja: “Twinning projekta sasniegumi ļauj paātrināt Ukrainas pievienošanos ES. Mēs esam pārliecināti, ka, pateicoties mūsu kopīgajiem pūliņiem, tuvākajā nākotnē Ukraina kļūs par pilntiesīgu Eiropas kopienas dalībvalsti”.

Savukārt, projekta koordinators no Ukrainas puses Ukrainas Pārtikas drošības un patērētāju aizsardzības dienesta vadītāja vietnieks - Ukrainas galvenais valsts fitosanitārais inspektors Vadims Čaikovskis, sirsnīgi pateicās Twinning projekta komandai un Eiropas partneriem par tehnisko palīdzību Ukrainai ceļā uz eirointegrāciju, kā arī atsevišķi - par spēcīgo atbalstu pilna mēroga Krievijas Federācijas agresijas sākumā, kas palīdzēja izturēt un turpināt cīņu par ukraiņu tautas labāku nākotni.

Projekta noslēguma konferencē piedalījās pārstāvji no Ukrainas Augstākās Radas Agrārās un zemes politikas komitejas, Ukrainas Ministru kabineta sekretariāta, Agrārās politikas ministrijas, Eiropas Savienības pārstāvniecības Ukrainā, Latvijas, Polijas un Nīderlandes vēstniecību pārstāvji, kā arī nevalstisko organizāciju un Ukrainas Pārtikas drošības un patērētāju aizsardzības dienesta  pārstāvji.

Projektā kopumā bija iesaistīti 23 Latvijas, Polijas un Nīderlandes eksperti, kas realizēja 137 misijas, ietverot 633 darba dienas.

Projekts tika uzsākts 2021. gada 1. aprīlī un noslēdzas 2024. gada 30. novembrī. Laikā posmā no 2022. gada 1. marta līdz 30. novembrim projekts tika apturēts saistībā ar Krievijas agresijas karu pret Ukrainu.

Projektu finansē ES. Kopējais projekta finansējums ir 1,1 miljons eiro.

Dace Ūdre

Komunikācijas vadītāja
dace.udre [at] vaad.gov.lv