Latvijas lauksaimniecības augsnes jaunā klasifikācijas sistēma – kas, kā un kāpēc mainās.  Seminārs klātienē un tiešsaistē

Šo var saukt par vēsturisku brīdi: Latvijā ir izstrādāta jauna nacionālā Latvijas augsnes klasifikācijas sistēma. Darbs, kas E2SOILAGRI projektā* ildzis turpat trīs gadus, tuvojas noslēgumam, un Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes (LU ĢZZF) zinātnieki grib ar jauno Latvijas augsnes klasifikācijas sistēmu, tās principiem un lietojamību, kā arī saskaņotību ar pasaules augsnes klasifikācijas sistēmām iepazīstināt sabiedrību.

Tādēļ 30. jūnijā, piektdienā, no pulksten 9.00 līdz 16.00 LU ĢZZF zinātnieki aicina uz vienas dienas semināru par izmaiņām Latvijas augsnes klasificēšanā, kurā stāstīs par Latvijas augsnes klasificēšanu nacionālā un starptautiskā līmenī, kā arī skaidros jaunās klasificēšanas sistēmas piemērošanu mūsu augsnes raksturošanai.

Seminārs notiks klātienē LU ĢZZF ēkas 702. kabinetā, Jelgavas ielā 1, Rīgā, kā arī tiešsaistē “MS Teams” platformā https://ej.uz/E2SOILAGRITS3006 .

Reģistrēšanās semināram https://ej.uz/E2SOILAGRIREG3006 .

Semināra programma

09.00-09.15

Klātienes dalībnieku reģistrācija

09.15 – 10.30

Aktuālās Latvijas lauksaimniecības augšņu klasifikācijas principi un salīdzinājums ar līdzšinējo nacionālo augšņu klasifikācijas sistēmu (Oļģerts Nikodemus)

10.30 -12.00

Starptautiskās augšņu klasifikācijas sistēmas (WRB 2022) kritēriju iestāde nacionālajā klasifikācija sistēmā. Kritēriju būtība un interpretācija augsnes aprakstīšanā un klasificēšanā (Aldis Kārkliņš)

12.00 -13.00

Pusdienas

13.00 – 14.15

Vēsturiskās un izstrādātās augšņu klasifikācijas piemērošanas aspekti un invertējums morēnas pauguraiņu augšņu raksturošanai (Imants Kukuļs)

14.15-14.30

Kafijas pauze

14.30 -15.45

Vēsturiskās un izstrādātās augšņu klasifikācijas piemērošanas aspekti un invertējums morēnas Zemgales līdzenuma augšņu raksturošanai (Imants Kukuļs)

15.45 -16.00

Semināra noslēgums

LU ĢZZF zinātnieki arī 2022. gadā rīkoja mācības augsnes aprakstīšanā un kartēšanā, kuru laikā desmit eksperti no dažādām Latvijas organizācijām izzināja augsnes aprakstīšanas, klasificēšanas kartēšanas mērķus un nozīmi, kā arī augsnes izplatības likumsakarības.

Norvēģijas finanšu instrumenta projektu “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā”, lai uzlabotu informāciju par Latvijas lauksaimniecībā izmantojamo augsni un iegūtu informāciju par oglekļa izmaiņām augsnē un valstij raksturīgiem siltumnīcefekta gāzu emisiju faktoriem, Zemkopības ministrija sāka īstenot 2021. gada februārī, un tas ilgs līdz 2024. gada 31. janvārim.

Zemkopības ministrijas partneri Norvēģijas Grantu klimata un vides 2014.-2021. gada perioda programmas “Klimata pārmainu mazināšana, pielāgošanās tām un vide” iepriekš noteiktā projekta "Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā" realizēšanā ir Norvēģijas Bioekonomikas pētījumu institūts, Latvijas Universitāte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” un Valsts augu aizsardzības dienests.

Projekta plānotais budžets ir 1,83 miljoni eiro, ko veido Norvēģijas piešķirtais 1,56 miljoni eiro grantu finansējums un 0,27 miljoni eiro nacionālais līdzfinansējums.

Strādājam kopā zaļai Eiropai!

* Projekts “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā”