Jau pamazām briest pumpuri un no zemes izspraucas pirmie zaļie asniņi. Dārznieki steidz plānot jaunu stādu iegādi. Kā saglabāt dārzu veselīgu, ražīgu un skaistu un jaunajiem stādiem neieviestu kādas postošas augu slimības vai kaitēkļus?

“Pirms stādu iegādes, svarīgi pārliecināties par pārdevēja uzticamību. Kāda ir stādu izcelsme un vai to audzēšanas apstākļi atbilst noteiktajām prasībām. Lai nodrošinātu vesela un kvalitatīva stādāmā materiāla tirdzniecību Eiropas Savienības apritē, visiem stādīšanai paredzētajiem augiem (arī augiem podiņos) jābūt ar augu pasēm. Šīs pases apliecina, ka augi ir veseli un tiem nav bīstamu un postošu kaitīgo organismu. Prasība attiecas uz komerciāliem darījumiem, piemēram, stādu piegādi veikaliem vai  komercdārzu ierīkošanu. Tirgojot stādus gadatirgos vai citos tirdziņos, augu pasēm obligāti jābūt pievienotām bakteriālās iedegas saimniekaugiem, piemēram, ābelēm, bumbierēm, pīlādžiem un citiem bakteriālās iedegas saimniekaugiem.”, norāda Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Fitosanitārās uzraudzības daļas vecākā inspektore Jūlija Sebeļeva.

Bakteriālā iedega var iznīcināt līdz 80% augļu dārza

Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir viena no postošākajām augļkoku slimībām, kas var iznīcināt līdz pat 80% augļu dārza stādījumu. Inficētiem augiem lapas un dzinumi kļūst brūni vai melni, vizuāli izskatās kā apdeguši, bet joprojām paliek pie zariem un nenokrīt. Zaru gali sakalst un veido raksturīgu “āka” formu, augļi neattīstās vai ir stipri bojāti. Pēc pirmo vizuālo pazīmju parādīšanās, saimniekaugs var aiziet bojā pat viena gada laikā.

Slimība strauji izplatās ar vēja, lietus un kukaiņu, īpaši bišu, palīdzību, apdraudot ne tikai privātos dārzus, bet arī parkus un dabas teritorijas.

Lai nepieļautu infekcijas izplatību stādu audzēšanas vietās, VAAD speciālisti:

  • veic regulāras pārbaudes stādaudzētavās un to tuvākajā apkārtnē;
  • ņem augu paraugus arī slēptās infekcijas (latentajā formā) atklāšanai un tos testētē Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā;
  • veic dārzu, parku apsekošanu un tirdzniecības vietu pārbaudes.

Kas ir augu pase un kāpēc tā ir svarīga?

Augu pase ir oficiāls dokuments, kas apliecina, ka stādi ir audzēti Profesionālo operatoru oficiālajā reģistrā reģistrētā stādaudzētavās, kurās VAAD inspektori regulāri veic stādus  pārbaudes un ņem paraugus laboratoriskai testēšanai.

Latvija, līdzīgi kā citas Baltijas valstis un Somija, noteikta kā bakteriālās iedegas aizsargājamā zona. Somijā un Igaunijā bakteriālā iedega nav sastopama, bet Latvijā un Lietuvā, lai gan ir konstatēta atsevišķās teritorijās, tiek aktīvi apkarota. Slimība ir plaši izplatīta daudzās Eiropas valstīs, tāpēc īpaši svarīgi ir pārliecināties, ka iegādātie stādi nav inficēti.

Riska grupā ir šādi bakteriālās iedegas saimniekaugi: ābeles, bumbieres, krūmcidonijas, pīlādži, vilkābeles, klintenes, cidonijas, korintes, eriobotrijas, mespili, ugunsērkšķi un Dāvida fotīnijas.

VAAD stādaudzētavām piešķir atļauju lietot augu pases tikai tad, kad pārbaudes un laboratoriskās testēšanas rezultāti apliecina, ka noņemtajos paraugos (ar vai bez redzamām pazīmēm) bakteriālā iedega nav atklāta. Šajā gadījumā augu pasē ir īpaša norāde “Augu pase AZ / Plant passport PZ ERWIAM”, kas apliecina, ka stādi ir veseli un brīvi no bakteriālās iedegas.

Uzmanies no nezināmas izcelsmes stādiem!

VAAD veic regulāras pārbaudes tirdzniecības vietās – veikalos un tirgos. Lielāks risks iegādāties nekvalitatīvus vai inficētus stādus ir internetveikalos vai pēc sociālo tīklu sludinājumiem - to piedāvāto stādu izcelsme bieži nav zināma. Tāpēc, pirms iegādes, vienmēr pajautājiet pārdevējam, vai stādam ir augu pase!

Īpaši svarīgi tas ir bakteriālās iedegas saimniekaugiem – to augu pasēs jābūt skaidrai norādei, ka tie ir piemēroti audzēšanai aizsargājamajā zonā.

Ja plānojat iegādāties Polijā audzētus stādus, uzmanieties, jo šajā valstī bakteriālā iedega ir plaši izplatīta, un tikai 20 stādaudzētavas atbilst prasībām, kas ļauj izplatīt stādus aizsargājamās zonās.

Nepakļaujiet riskam savu dārzu un palīdziet saglabāt Latvijas unikālās ābeļu un bumbieru šķirnes, kā arī mūsu skaistos parkus!

Esi vērīgs – izvēlies drošus un pārbaudītus stādus! 

Svarīgi pārliecināties, ka stādi ko pērkam ir veseli un tos nav ietekmējuši kaitīgie organismi