Patlaban, pieturoties karstiem un sausiem laikapstākļiem, augu kaitēkļi turpinās strauji izplatīties. Daudzviet laukaugu sējumos šobrīd plaši izplatīti tauriņziežu smecernieki, spradži, laputis un tripši. Augļu un ogulāju dārzos izplatījušies plūmju augļu tinēji, ogulāju lapu tinēji, aveņu ziedu smecernieki un laputis. Savukārt dārzeņu platībās parādījušās kāpostu cekulkodes. Ābeļu dārzos sāk izlidot ābolu tinēja tauriņi un turpina izplatīties ābeļu kaitēkļi – ābeļu lapu tinējs, ābeļu lapu blusiņa, ābeļu tīklkode, ābeļu ziedu smecernieks un nevienādais mizgrauzis. Bumbieru dārzos turpina izplatīties bumbieru lapu blusiņa, lapu koku tinējsmecernieks, bumbieru lapu pangērce un ābeļu ziedu smecernieks.
Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) aicina audzētājus rūpīgi un regulāri apsekot savus sējumus un stādījumus un nepieciešamības gadījumā lemt par augu aizsardzības pasākumiem.
Svarīgi zināt:
- Kukaiņu un ērču attīstībai labvēlīgi apstākļi ir sauss un silts laiks, tāpēc šādos apstākļos kultūraugi jānovēro biežāk.
- No temperatūras ir atkarīgs kukaiņu attīstības ātrums un mirstība – augstākā temperatūrā kukaiņu attīstība norisinās ātrāk un to aktivitāte ir lielāka, jo organisma vielmaiņa notiek straujāk, līdz ar to siltajā sezonā var attīstīties vairākas paaudzes. Augstākā temperatūrā kukaiņi arī barojas intensīvāk un sadēj vairāk olu, nekā vēsos laika apstākļos.
- Dažas kaitēkļu sugas savairojas masveidā tikai atsevišķos laukos, kam par iemeslu visbiežāk ir lietotā agrotehnika, un kaitēkļu izplatības iespējas ir lielākas, ja netiek ievērota augu maiņa – t. i., to pašu kultūraugu atkārtoti audzē vienā un tajā pašā laukā vairākus gadus pēc kārtas.
Pirms lemt par augu aizsardzības līdzekļu lietošanu:
- vispirms precīzi jākonstatē kaitēkļa suga, īpatņu skaits (izplatība, attīstība) un nodarīto bojājumu pakāpe;
- pēc tam jāizvērtē kultūrauga attīstības stadija (jo kaitīguma slieksnis mainās līdz ar kultūrauga attīstības stadiju), augšanas un attīstības stāvoklis (stipri un veselīgi augi strauji aug un attīstās), laika apstākļu prognoze tuvākajām dienām (vai tiek prognozēti labvēlīgi laika apstākļi konkrētā kaitēkļa attīstībai), dabisko ienaidnieku sastāvs un populācijas lielums, kā arī sava iepriekšējo gadu pieredze.
Informāciju par šī brīža kaitīgo organismu novērojumu rezultātiem visā Latvijas teritorijā var atrast VAAD kaitīgo organismu novērojumu KARTĒ.
Latvijā reģistrētos augu aizsardzības līdzekļu saraksts.