Gatavojoties nākamajai lauksaimniecības sezonai, Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) sagatavots skaidrojošs materiāls par augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošanas iekārtu sprauslām, to novērtējumu un kā pareizi izvēlēties sprauslas, lai samazinātu smidzinājuma nonesi un AAL lietošanas patēriņu.
Pirmkārt, vienmēr jāatceras, ka AAL marķējumā noteiktas prasības, kuras obligāti jāņem vērā, lietojot AAL.
Ar Latvijā reģistrēto AAL marķējumiem pirms to iegādes var iepazīties Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) tīmekļvietnē https://registri.vaad.gov.lv, izvēloties “Augu aizsardzības līdzekļu saraksts".
Otrkārt, jāzina, ka Aizsargjoslu likumā noteikts aizliegums ķīmiskos AAL lietot ūdenstilpju un ūdensteču 10 m aizsargjoslās, bet jāņem vērā, ka konkrēta AAL marķējumā var būt norāde par platāku aizsargjoslu ievērošanu līdz ūdens objektiem, kā arī aizsargjoslas ievērošanu līdz blakus laukiem.
AAL marķējumā minētie lietošanas ierobežojumi un drošības pasākumi ir noteikti, pamatojoties uz AAL reģistrācijas procesā veiktā riska novērtējuma rezultātiem un pētījumiem par AAL lietošanas iespējamiem riskiem videi un cilvēka veselībai.
Piemēram, daudzu ķīmisko AAL marķējumos noteikta aizsargjosla “lai aizsargātu izdīgušus kultūraugus un ar lietojumu nesaistītus izdīgušus augus, jāievēro noteikta aizsargjosla līdz blakus laukam un/vai lauksaimniecībā neizmantojamai zemei”, aizsargjoslas platums atkarīgs no lietotās AAL devas un izmantotajām sprauslām, kas nodrošina noneses samazināšanu par 50%, 75% vai pat 90%.
Piemērotāko sprauslu izvēle vēja noneses un aizsargjoslu samazināšanai
Vēja nonese AAL lietošanas laikā galvenokārt ir atkarīga no vēja ātruma un izsmidzināto pilienu izmēra – ja pilienu izmērs ir mazāks par 100 µm, pieaug vēja ietekme uz smidzinājuma kvalitāti. Noneses intensitāti ietekmē arī braukšanas ātrums, kā arī attālums starp sprauslu un apsmidzināmo virsmu. Ja attālums starp sprauslām ir 50 cm, tad optimālais augstums no apstrādājamās virsmas ir 40–50 cm, bet, ja attālums starp sprauslām ir 25 cm, optimālais augstums samazinās līdz 35–45 cm.
Izsmidzināto pilienu izmēru amplitūda tiešā veidā atkarīga no izvēlētās sprauslas un lietotā darba spiediena – pie augstāka darba spiediena smalko pilienu apjomam ir tendence palielināties.
Inžekcijas sprauslas galvenais uzdevums ir veidot selektīvus vienāda izmēra pilienus un samazināt smalko (<100 µm) pilienu veidošanos. Tas tiek panākts, izsmidzināšanas brīdī darba šķidrumam, kas plūst caur sprauslu, pievadot gaisu (ikvienai inžekcijas sprauslai ir iestrādātas atveres gaisa iesūkšanai).
Jebkura sprausla veido gan ļoti smalkus, gan rupjus pilienus, noneses intensitāte ir atkarīga no ļoti smalko vai rupjo pilienu īpatsvara, kas tiek veidoti smidzināšanas laikā. Līdz šim nav izstrādātas tādas sprauslas, kuras spētu samazināt nonesi par 100%.
Lai novērtētu sprauslas spēju samazināt vēja nonesi, sprauslas tiek testētas laboratoriskos apstākļos, ko veic sertificēta, ISO 17025 standartam atbilstoša laboratorija. Šādu laboratoriju Eiropas Savienībā nav daudz. Viena no pazīstamākajām ir Julius Kühn institūtā Vācijā https://www.julius-kuehn.de. Sprauslu testēšanas pārskati ir publiski pieejami “OpenAgrar” krātuvē https://www.openagrar.de, meklēšanas logā ierakstot konkrētas sprauslas modeli un ražotāja nosaukumu, piemēram, IDK 120-04 LECHLER.
Sprauslu ražotāji informatīvajos sprauslu katalogos iekļauj testēšanas pārskatu numurus, lai lietotājam būtu ērtāk atrast informāciju par konkrētās sprauslas spēju samazināt vēja nonesi.