Šodien tiek uzsākts Eiropas Savienības kampaņas #PlantHealth4Life” otrais un noslēdzošais gads. Kampaņas mērķis ir pievērst uzmanību ciešajai saiknei starp augu veselību un mūsu ikdienas dzīvi, veicinot iedzīvotājos izpratni par viņu rīcības potenciālo ietekmi uz augu veselību un iespējām tos aizsargāt. Kampaņa notiek 22 Eiropas valstīs, un Latvijā to kopā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi (EFSA), Eiropas Komisiju (EK) īsteno Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD).  

Augi veido 80 % no pārtikas, ko ēdam, un attīra gaisu, ko elpojam. Taču tas nav viss – veselīgi augi nodrošina labu lauksaimniecības ražu, kas ietekmē pārtikas pieejamību un cenu patērētājiem. Klimata pārmaiņas un tādas cilvēka darbības kā, piemēram, tirdzniecība un ceļošana, pakļauj augus spēcīgam spiedienam. Augu kaitīgo organismu un slimību izplatība var radīt postošas sekas ekonomikai un videi. Kā piemēru var minēt kartupeļu lakstu puvi, kas 19. gadsimta vidū izraisīja postošu ražas zudumu un bija galvenais Kartupeļu bada faktors Īrijā.

Tomēr daudzi Eiropas iedzīvotāji joprojām nav pietiekami informēti par to, kāpēc augu veselība ir svarīga. #PlantHealth4Life mērķis ir izglītot sabiedrību par riskiem augu veselībai un par nozīmi, kas katram no mums ir jāpiešķir augu aizsardzībai.

"Augu veselība ietekmē ne vien vidi, ekonomiku un Eiropas pārtikas ķēdi, bet arī mūsu tagadni un nākotni, jo, rūpējoties par augu veselību, mēs aizsargājam dzīvību. Esmu lepns redzēt vēl nepieredzētu skaitu valstu, kas šogad piedalās kampaņas #PlantHealth4Life īstenošanā, tādā veidā apliecinot eiropiešu interesi iesaistīties, uzsvēra EFSA Augu aizsardzības nodaļas vadītājs Tobins Robinsons (Tobin Robinson), kurš šodien simpozijā, ko Briselē rīko ES Padomes prezidentvalsts Beļģija, prezentēs kampaņu “Augu veselība bez robežām”.

Eiropas iedzīvotāji, kuru rīcībā ir  precīza informācija par augu veselību, var palīdzēt aizsargāt un saglabāt mūsu bioloģisko daudzveidību,” sacīja SANTE ĢD ģenerāldirektora vietniece pārtikas ilgtspējas jautājumos Klēra Berija (Claire Bury). “Augu veselība ir viena no Eiropas Komisijas prioritātēm saskaņā ar pieeju “Viena veselība”. Informējot cilvēkus par to, cik svarīgi ir neievest kaitīgos organismus Eiropas Savienībā, un sniedzot viņiem zināšanas, lai veiktu nepieciešamās darbības, mēs varam panākt pārmaiņas.

Iesaistīties kampaņā var ikviens!

Lai saglabātu augu veselību, būtiska nozīme ir katra Eiropas iedzīvotāja rīcībai. Apmeklējiet kampaņas #PlantHealth4Life tīmekļvietni un uzziniet, kā jūs varat aizsargāt augu veselību. Jūs atradīsiet resursus visās ES valodās, tostarp preses materiālus, sociālo plašsaziņas līdzekļu paziņojumus, lai dalītos savos kanālos, kā arī videomateriālus.

Jums tie varētu būt jo īpaši noderīgi, ja esat:

  • zinātkārs ceļotājs, kuram patīk iepazīt pasauli un dabu;
  • dārznieks, kurš audzē un kopj dārzeņus, puķes un kokus mājās, pagalmā vai uz balkona;
  • vecāki, kuri domā par pārtiku, ko patērē viņu bērni, un kuriem ir svarīgi nākamajām paaudzēm nodrošināt lauksaimniecībai pateicīgu vidi un tās bioloģisko daudzveidību.

Šogad ir daudz iespēju piedalīties kampaņā – tā būs redzama gadatirgos, izstādēs un iesaistīto valstu skolās. Aicinām skolas, ģimenes un ikvienu augu mīļotāju, dabas draugu maijā apmeklēt šādus pasākumus:

  • 17. maijā no plkst. 10.00 līdz 16.00 LU Botāniskajā dārzā Augu veselības dienas pasākumā bērni komandās varēs sacensties aizraujošu uzdevumu izpildē.
  • 24. un 25. maijā festivālā "Latvijas Meža dienas" LVM dabas parkā Tērvetē Augu veselības teltī interesentus sagaida izzinošas spēles un uzdevumi par augu veselību.

Augu veselības telti šovasar varēs sastapt arī citos brīvdabas pasākumos, bet rudenī kampaņas ietvaros tiks organizēti pasākumi skolās. Lai uzzinātu, kādas aktivitātes kampaņā paredzētas šogad, sekojiet informācijai Valsts augu aizsardzības dienesta tīmekļvietnē.

Par kampaņu

#PlantHealth4Life ir daudznacionāla divus gadus ilga kampaņa, kura izstrādāta pēc EK pieprasījuma un kuras pamatā ir padziļināta analīze par uztveri un rīcību augu veselības jomā visā ES. Šogad kampaņā piedalās 21 dalībvalsts un viena kandidātvalsts, divkāršojot iepriekšējā gada tvērumu: Beļģija, Čehija, Dānija, Francija, Grieķija, Horvātija, Igaunija, Īrija, Kipra, Latvija, Lietuva, Malta, Melnkalne, Polija, Portugāle, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija, Zviedrija. Kampaņa tika uzsākta 2023. gada jūlijā un noslēgsies šogad.

Par EFSA

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir Eiropas Savienības aģentūra, kas izveidota 2002. gadā, lai kalpotu kā objektīvs zinātnisku padomu avots risku pārvaldītājiem un informētu par riskiem, kas saistīti ar pārtikas ķēdi.

Tā sadarbojas ar ieinteresētajām personām, lai veicinātu ES zinātnisko ieteikumu saskaņotību, un nodrošina zinātnisko pamatu tiesību aktiem un noteikumiem, lai aizsargātu Eiropas patērētājus no riskiem, kas saistīti ar pārtiku – no saimniecības līdz galdam.

Informācija medijiem:
 

Dace Ūdre

Komunikācijas vadītāja
dace.udre [at] vaad.gov.lv