Latvāņa šūnsulai saskaroties ar ādu, ultravioleto staru ietekmē rodas apdegumi. Tos rada Aktivizētas fotodinamiski aktīvas vielas furokumarīni (furanokumarīni), kas sarauj olbaltumvielu DNS un iznīcina šūnas.
Furanokumarīni ir kancerogēni (izraisa vēzi) un teratogēni (izraisa embriju bojājumus) savienojumi. Rodas apdegumiem līdzīgi audu bojājumi, kas atgādina I-III pakāpes apdegumus. Traumētās vietas var saglabāt jutību un atšķirīgu krāsojumu vēl ilgi pat pēc audu sadzīšanas.
Saskare ar latvāņa šūnsulu var būt tieša vai netieša – caur apģērbu, kā arī karstā un saulainā laikā ar tvaikiem. Cilvēkiem ar dažādu jūtību ir dažāda reakcija uz latvāņa šūnsulu, tvaikiem, specifisko smaržu. Gaišmataini un rudmataini, kā arī alerģiski cilvēki pret to ir jutīgāki. Jutīgākam cilvēkam var palikt slikti arī no latvāņa specifiskās smaržas, kas var izraisīt ģīboni vai nepatīkamas sajūtas.
Bīstami, ka pieskaršanās augam nav sāpīga un apdegums nerodas uzreiz, kā arī tas, ka ultravioletie stari ir mums visapkārt un fotodinamiski aktīvo vielu aktivizācija notiek vēlāk, pēc šo vielu saskares ar mūsu šūnās esošajām olbaltumvielām. Apdegumi uz ādas var veidoties pēc vairākām stundām (15 – 20 h). Tāpēc būtiski ir mācēt atpazīt šo apdegumus radošo augu, kā arī iemācīt atpazīt un atbilstoši rīkoties bērniem, jo suga ir plaši sastopama visā Latvijā.
Lai izvairītos no saskares ar latvāni un no tā radītiem apdegumiem, jāzina, kur tas sastopams. Upuri parasti ir bērni, makšķernieki, tūristi, cilvēki, kas nezina par tā kaitīgumu, zemju apsaimniekotāji vai latvāņu ierobežotāji, kas nav ievērojuši atbilstošu darba drošību. Alerģiskus un jutīgus cilvēkus latvāņa sula ietekmē vairāk.
Latvāņa radīts apdegums:
Foto: http://www.dec.ny.gov/docs/lands_forests_pdf/ghcontrol.pdf
Ja cilvēks ir apdedzinājies:
- parādās nespēks;
- parādās diskomforta sajūta;
- rodas līdzīgas sajūtas kā apdegot saulē vai no gūtajām uguns traumām;
- organisms atūdeņojas, cilvēkam slāpst;
- tulznas uzsūcas pēc 7 – 10 dienām, nokrīt kreveles;
- ādas krāsa paliek no tumši sarkanas līdz violeti pelēkai un niez;
- pigmenta plankumi var saglabāties vairākus mēnešus;
- āda var palikt tumšāka vairākus gadus;
- cilvēkam uz ādas var veidoties arī saistaudu mezgliņi;
- āda var kļūt jutīgāka un tāda palikt vairākus gadus pēc saskares ar latvāni;
- brūces ir ilgi dzīstošas un sāpīgas.
Var rasties:
- slikta dūša;
- sāpes vēderā;
- redzes traucējumi;
- paaugstināta jutība pret saules gaismu;
- acu iekaisumi;
- īslaicīgs vai ilglaicīgs aklums.