Uzticības tālrunis 67550944
Adrese: Lielvārdes iela 36, Rīga LV-1006, tālr. 67027098, 67027406, e-pasts: pasts@vaad.gov.lv
A- A+ LV ENG Twitter Facebook Facebook

Meklēšana

Sākums > Ziņas

Ziņas

Šogad bakteriālā iedega konstatēta septiņās Latvijas vietās

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šogad, veicot bakteriālās iedegas saimniekaugu pārbaudes, visā Latvijas teritorijā noņēmis 437 paraugus, kas testēti VAAD Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā. Deviņos paraugos, kas ņemti septiņās Latvijas vietās, konstatēta bīstama augu karantīnas slimība – bakteriālā iedega (Erwinia amylovora).

Kopumā VAAD inspektori veica 1310 pārbaudes no jūnija, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza +150, līdz augusta vidum, apsekojot dekoratīvo kultūru stādaudzētavas, tirdzniecības vietas (tirgus, gadatirgus, izstādes), veiktas pārbaudes dārzkopības centros, parkos, apstādījumos, piemājas dārzos, dendrārijos, komercdārzos. No kopējā skaita 412 pārbaudes veiktas iepriekšējos gados noteiktajos bakteriālās iedegas perēkļos un trīs kilometru buferzonā ap tiem. Piecos gadījumos inspektori reaģējuši uz iedzīvotāju aicinājumiem pārbaudīt bakteriālās iedegas pazīmes augiem piemājas dārzos.

Trīs no pozitīvajiem paraugiem ņemti iepriekšējos gados noteiktajos slimības perēkļos, bet divi pozitīvie paraugi ņemti iepriekšējos gados noteiktajās buferzonās Dobeles novada Annenieku pagastā un Ķeguma novada Birzgales pagastā.

Savukārt šogad baktērijai labvēlīgi laika apstākļi veicinājuši slimības parādīšanos divās jaunās vietās – tā konstatēta trīs paraugos, kas ņemti stādaudzētavā Babītes pagastā, un vienā paraugā, kas ņemts mātesaugu selekcijas dārzā Dobelē.

Visās vietās piemēroti vai tiks piemēroti fitosanitārie pasākumi, kopumā iznīcinot 3322 augus, tajā skaitā:

  • 107 ābeles, tajā skaitā arī dekoratīvās;
  • 17 bumbieres;
  • 3184 vilkābeles (no tām 2337 stādus);
  • 3 klintenes;
  • 11 pīlādžus.

Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas. Plašāka informācija par bakteriālo iedegu VAAD sagatavotajā videomateriālā un mājaslapā.

Labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. Bakteriālā iedega kā augu karantīnas organisms ir jāiznīcina, kā arī jāiznīcina ar šo slimību inficētie un iespējami inficētie augi. Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007. gada jūlijā, un tika veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem.

Mediju kontaktiem:
Dace Ūdre, VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste,
26425173, dace.udre@vaad.gov.lv

2019.08.28. 12:11:00


Atpakaļ