Jaunumi

2020. gadā gan visā pasaulē, gan arī Latvijā Starptautiskā augu veselības gada ietvaros bija paredzētas daudzas izglītojoša rakstura aktivitātes plašai sabiedrībai. Pamatojoties uz valstī izsludināto ārkārtas situāciju, Valsts augu aizsardzības dienests pārceļ 27. martā plānoto starptautisko konferenci “Augu veselība – nākotnes izaicinājumi” uz 2. oktobri, bet sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku 28. martā plānoto ģimenes dienu - uz 3. oktobri.

Līdz ar izglītības iestāžu slēgšanu VAAD pārtrauc Augu veselības dienas akciju skolās. Šobrīd uzsāktas sarunas ar akcijas ietvaros izvēlētajām mācību iestādēm par pasākumu turpināšanu šā gada rudenī.

Šobrīd visiem interesentiem tiek piedāvāts attālināti piedalīties konkursā “Paliec mājās un uzspēlē augu veselības spēli”. Konkurss izsludināts Augu veselības gada Instagram kontā un tam paredzētas trīs kārtas. Šobrīd norisinās konkursa pirmā kārta "Uzmini vārdu!" (Aptaujas anketa). Konkursa noslēgumā pareizo atbilžu autori saņems balvā augu veselības spēles un dažādus Augu veselības gada suvenīrus.

VAAD pauž cerību, ka līdz ar ārkārtas situācijas atcelšanu, būs iespējamas plānotās orientēšanās spēles botānisko dārzu apmeklētājiem, Augu veselības telts dalība publiskajos pasākumos vasarā, izstādes “Skaistie un bīstamie augu kaitnieki” izstādīšana apskatei Latvijas lielākajās pilsētās, augu veselības velobrauciens un citi plānotie pasākumi.

“Tā ir nelaimīga sakritība, ka Covid-19 uzliesmojums noticis 2020. - Starptautiskajā augu veselības gadā, parādot pasaulei, cik svarīgi ir ieviest preventīvus pasākumus, lai pasargātu valstis no postošu slimību izplatīšanās. Covid-19 pandēmija pierāda, ka profilakse gan cilvēku, gan dzīvnieku un augu veselībai vienmēr ir labāka un izdevīgāka nekā ārstēšana”, vēsta 19. marta ieraksts Starptautiskās augu aizsardzības konvencijas (IPPC) mājaslapā. Arī augu vīrusi, slimības un kaitēkļi izplatās, neievērojot valstu robežas, tie pārvietojās kopā ar ceļotājiem un starptautiskajiem kravu pārvadājumiem, pielāgojas un izdzīvo jaunā vidē, radot ievērojamus postījumus dabai un valsts ekonomikai. Ir būtiski, lai sabiedrība apzinātos piesardzīgas rīcības nozīmi un nodrošinātu veselību visos līmeņos. Pašreizējais Covid-19 uzliesmojums parāda, ka pasaules sabiedrībai jābūt īpaši uzmanīgai ceļojot un vienlaikus gatavai risināt jebkuru ārkārtas situāciju. Augu veselības jomā ir jāveicina droša tirdzniecība ar augiem, augu produktiem un kravu iepakojumu, tāpēc augiem un to produktiem nepieciešami fitosanitārie sertifikāti.

“Zinātnieki mums saka – ja valstis atklāj, pārbauda, ārstē, izolē, izseko un mobilizē cilvēkus, varam sasniegt daudz, lai mazinātu slimības izplatību”, teicis Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors. Lai aizsargātu kā cilvēku tā arī dzīvnieku un augu veselību, ir nepieciešami zinātniski pamatoti preventīvi pasākumi, tostarp karantīnas pasākumi, kas ierobežotu invazīvu vīrusu draudus.

Augi veido 80% no pārtikas, ko mēs ēdam un ir galvenais ienākumu avots gandrīz pusei pasaules iedzīvotāju. IPPC norāda, ka pašreizējais Covid-19 uzliesmojums paspilgtina to cik svarīgi ir nosarg