Uzticības tālrunis 67550944
Adrese: Lielvārdes iela 36, Rīga LV-1006, tālr. 67027098, 67027406, e-pasts: pasts@vaad.gov.lv
A- A+ LV ENG Twitter Facebook Facebook

Meklēšana

Sākums > Ziņas

Ziņas

14. decembrī stājās spēkā jaunais ES augu veselības regulējums

14. decembrī stāsties spēkā jaunais Eiropas Savienības (ES) augu veselības regulējums (Augu veselības regula 2016/2031, Oficiālo kontroļu regula 2017/625 un saistošie ES normatīvie akti), kura mērķis ir uzlabot augu aizsardzību ES, aizsargājot tās teritoriju no augu karantīnas slimībām un kaitēkļiem, kas varētu nodarīt lielus postījumus augiem un radīt vērā ņemamus ekonomiskus zaudējumus.

Turpmāk uzņēmumiem, kas nodarbojas ar augu audzēšanu, izplatīšanu, eksportu, importu un tirdzniecību būs jānodrošina augu izsekojamība. Savukārt ceļotājiem jāņem vērā, ka Eiropas Savienībā turpmāk būs aizliegts ievest augus, augļus, dārzeņus, ziedus vai sēklas bez fitosanitārā sertifikāta, tāpēc tos labāk par suvenīru mājiniekiem neizvēlēties. Joprojām varēs ievest tādus augļus kā banāni, kokosrieksti, dateles, ananasi un duriāni, kā arī augus no citām Eiropas Savienības valstīm. 

Ievedot augus no trešajām valstīm tiem būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts – augu izcelsmes valstī izdots dokuments, kas apliecina, ka tie ir pārbaudīti un atbilst Eiropas Savienības fitosanitārajām prasībām.

Savukārt Eiropas Savienības teritorijā visiem augiem, tos pārvietojot, izplatot, tirgojot, būs jāpievieno augu pase - oficiāls dokuments, kas apliecina, ka augi ir pārbaudīti un atbilst fitosanitārajām prasībām. Lai varētu saņemt augu pases augu un augu produktu izplatītājiem, importētajiem, eksportētājiem, pārvadātājiem, kā arī starptautiskajiem pasažieru pārvadātājiem, pasta pakalpojumu sniedzējiem, tirgotājiem internetā būs jāreģistrējas Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD). Profesionālo operatoru oficiālais reģistrs.

Augu pases, kurām turpmāk būs vienots izskats, augiem var tikt pievienotas etiķetes formā. Dokuments ir jāpievieno mazākajai tirdzniecības vienībai – to var uzdrukāt uz etiķetes, uzlīmēt podiņam, pievienot augu saišķim vai kopīgam iepakojumam, kurā ir vairāki augi. Tās būs vajadzīgas visu to augu tirdzniecībai un tālākai izplatīšanai, kuri paredzēti audzēšanai vai vismaz teorētiski varētu tikt audzēti – augiem podos, stādāmajam materiālam, sēklām (arī dekoratīvajiem istabas augiem, dārzeņu sēklām un sēklas kartupeļiem, garšaugiem podiņos). Neskaitot dažus izņēmumus, piemēram, noteiktus citrusaugļus, augu pases nebūs nepieciešamas dārzeņiem un augļiem. 

Augu pase jāpievieno arī tad, ja tiek izmantoti pasta vai kāda starptautiska pārvadātāja pakalpojumi.

Augu pases nav nepieciešamas, ja augs tiek pārdots gala lietotājam, kas to pērk savām vajadzībām. 

Plašāka informācija 

2019.12.12. 14:52:00


Atpakaļ