Jaunumi

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šogad pirmo reizi konstatējis bīstamo augļkoku slimību – bakteriālo iedegu – vienā paraugā, kas noņemts no bumbieres komercdārzā Rēzeknes novadā.

Saimniecībai piemēros fitosanitāros pasākumus, kuru rezultātā tiks likvidētas 807 bumbieres un 88 ābeles.

Šogad kopumā VAAD inspektori veikuši 550 pārbaudes un noņēmuši 178 paraugus bakteriālās iedegas klātbūtnes noteikšanai. 2017.gadā bakteriālā iedega konstatēta vienā komercdārzā Jelgavas novadā, bet 2016.gadā bakteriālā iedega netika konstatēta.

Ik gadu sezonas laikā VAAD veic pārbaudes un noņem paraugus bakteriālās iedegas konstatēšanai komercdārzos, ceļmalās, savvaļā augošiem augiem, pamestos dārzos, piemājas dārzos, genofondos un parkos, kā arī iepriekšējo gadu bakteriālās iedegas perēkļos, un buferzonā trīs kilometru rādiusā ap bakteriālās iedegas perēkli. Īpaša uzmanība tiek pievērsta stādu tirdzniecības vietām, lai pārliecinātos, ka bakteriālās iedegas saimniekaugi, piemēram, ābeles, bumbieres, cidonijas, pīlādži, vilkābeles un citi tiek tirgoti ar atbilstošu augu pasi.

Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz pat 80% no augļu dārza stādījuma. Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes, kas pārsvarā ir Latvijas augļkopībai nozīmīgas augu sugas. Plašāka informācija par bakteriālo iedegu VAAD sagatavotajā videomateriālā un mājaslapā.

Labvēlīgos apstākļos baktērija ātri izplatās un ir grūti ierobežojama, un inficētie augi dažu sezonu laikā aiziet bojā. Bakteriālā iedega ir augu karantīnas organisms, kura konstatēšanas gadījumā, inficētie augi ir jāiznīcina. Bakteriālā iedega Latvijā pirmo reizi tika konstatētas 2007.gada jūlijā, un tika veiksmīgi ierobežota ar stingriem fitosanitārajiem pasākumiem.

Mediju kontaktiem:
Modris Frikmanis, VAAD Stratēģijas un metodoloģijas departamenta direktors,
Tālr. 29481704, modris.frikmanis@vaad.gov.lv